Fejléc
Árnyék
 
A 2012. évi adventi koncertek a Deák Gyűjteményben (Az EMLÉKMENTÉS című kiállításban közreműködő családok javaslatai alapján)
Elválasztás

Az első koncert ajánlója Smohay András, a másodiké Zákányi Péter. A harmadik koncert Endl László ajánlása alapján egykori tanítványa közreműködésével, a negyedik hangverseny pedig a kiállításon sok fotóval szereplő Kneifel család tagjai közreműködésével hangzik majd fel.

december 2-án, vasárnap 15 óra 30 perctől: tárlatvezetés

december 9-én, vasárnap 15 óra 30 perctől: Peet Project és a Hámori-László-Oláh trió

A pop és funky alapú, némi jazz-es szabadsággal fűszerezett zenét játszó Peet Project (Ferencz Péter (Peet) - hegedű, ének; Lőrincz Ádám - zongora; Herold Péter - szaxofon) 2009-ben elnyerte a Jazzy Rádió országos dalversenyének fődíját. Ekkor jelent meg első lemezük, a "Pink Spirit", melyet 2011 novemberében a "Turn you on" című második nagylemez követett.
Rendkívül fiatalos, olykor lendületes, olykor könnyed zenéjük korszakalkotó különlegessége, hogy abban a zenekar frontembere, Ferencz Péter "Peet" által prezentált hegedűjáték egyenrangú szerepet kap a szaxofonnal és egyéb szólóhangszerekkel. Repertoárjuk a dallamos és lendületes saját szerzeményeik mellett saját hangszerelésű feldolgozásokat tartalmaz egyedi megszólalásban a 70-es, 80-as évek funky, jazz és pop klasszikusaitól egészen a legnagyobb mai slágerekig bezárólag. A zenekar hivatalos meghívottja a világ legnagyobb jazz fesztiváljának, a floridai Seabreeze Jazz Festival-nak, mely jövő év áprilisában kerül megrendezésre, ahol a csapat első magyar fellépőként a világ jelenlegi legismertebb smooth jazz előadója, Brian Culbertson előtt ad koncertet a rendezvény csúcsnapján.

Hámori János (trombita) - László Attila (gitár) - Oláh Zoltán (nagybőgő)
A trió lágy, akusztikus hangzását a hangszer-összeállítás mellett a zenészek kifinomult dallamos játékmódjának köszönheti, hiszen mindhárman a melodikus oldalról közelítik meg a jazzt. Hámori János, aki László Attilával együtt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszékének a tanára, sok szálon kapcsolódik a székesfehérvári zenei életbe. Azon kívül, hogy itt lakik, tanít a Hang-Szín-Tér Művészeti Iskolában és a Kodolányi János Főiskola művészeti karán. Vezeti a Fehérvár Big Bandet és hallható különböző klasszikus zenei koncerteken.
László Attila igazi legenda a magyar jazzéletben. Számtalan díj tulajdonosa. Volt a Magyar Jazzszövetség elnöke, az év zeneszerzője. Gitárjátékát minden magyar jazz-gitáros ismeri és talán nincs aki ne kedvelné. Oláh Zoltánt sem nagyon kell bemutatni a közönségnek, hiszen évtizedek óta állandóan színpadon van különböző jazz-zenekarokkal. Pályafutását az Öreghegyi Közösségi Házban kezdte az Andante Quartet tagjaként. Fél életét itt tölti Székesfehérváron, a másik felét pedig elszórtan a világban. Most éppen Berlinben lakik, csak a karácsony és pár koncert miatt utazott haza.

december 16-án, vasárnap 15 óra 30 perctől: Alba Regina Trió
A trió fiatal, székesfehérvári művészekből alakult 2011-ben. Tagjai a székesfehérvári Hermann László Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola művésztanárai: Szilágyi Zsuzsanna - fuvola, Sziklási Szilvia - hegedű és Kovács Éva Mária - zongora.
Repertoárjukon a klasszikus zeneirodalom remekművei mellett lágy dallamok, tangók, filmzenei feldolgozások is szerepelnek. Bemutatkozó koncertjüket 2012. április 17-én tartották a Vörösmarty teremben. A nagy sikerre való tekintettel a trió azóta számos felkérést kap.
A 2012. december 16-ai koncertünk műsora:
1. M. Bonis: Pastorale (Alba Regina Trió)
2. J. S. Bach: C-dúr szólószonáta - Andante (Sziklási Szilvia)
3. C. Cui: Nocturne és Scherzino (Alba Regina Trió)
4. F. Poulenc: Novelette (Kovács Éva Mária)
5. A. Vivaldi: d-moll kettősverseny (Alba Regina Trió)
6. J. S. Bach: e-moll szonáta BWV 1034 - Andante (Szilágyi Zsuzsanna és Kovács Éva Mária)
7. J. Pachelbel: Kánon (Alba Regina Trió)

december 23-án, vasárnap 15 óra 30 perctől: Tilinkó együttes (Kneifel György - hegedű, tambura, ének, Kneifel Imre - cimbalom, brácsa, ütőgardon, dob, ének, Polgár Zoltán - brácsa, koboz, brácsa-tambura, ének, Juhász Balázs - bőgő, cselló, tambura, ének)
A zenekar 1976-ban alakult Székesfehérváron, a Fejér Megyei Népi Együttes kísérőzenekaraként. Önálló koncertjeiken, ismeretterjesztő műsoraikon a magyar népzene szinte valamennyi hangszerét megszólaltatják (hegedű, brácsa, cimbalom, bőgő, tambura, duda, ütőgardon, furulya, doromb) Céljuk a stílusos hangzás és, hogy zenéjük táncra ösztönző legyen. Munkájukban nagy segítséget nyújtott Pesovár Ferenc néprajzkutató szakmai útmutatása. A táncegyüttes kíséretén túl a kötetlenebb, szabadabb formájú zenélés is fontos számukra, így rendszeres muzsikusai táncházaknak és egyéb néptáncos összejöveteleknek.
A zenekar az elmúlt majdnem negyed évszázad alatt a város és Fejér megye megbecsült, sokat foglalkoztatott zenekarává vált. Tevékenységüket a Népművészet Ifjú Mestere címmel, a Gyermekekért a Székesfehérvárért Pro Urbe díjjal és számtalan zenei díjjal, nívódíjjal ismerték el. Több dunántúli táncegyüttes zenei kíséretén túl táncházak, népzenei műsorok, önálló koncertek, iskoláknak szervezett ismeretterjesztő előadások alkotják tevékenységük gerincét, de a népzenei hangszerek oktatása és a hajnalig tartó táncmulatságokon való muzsikálás éppúgy része a zenekar profiljának. A különféle táncegyüttesekkel és önálló koncertjeik, turnéik során Európa szinte valamennyi országában valamint Kanadában, az USA-ban Tunéziában, Kínában és Indiában nagy sikerrel mutatták be a sokszínű, temperamentumos magyar népzenét.

A koncertekre a belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várunk!





AJÁNLÓ

KIÁLLÍTÁSOK

HÍREK

© Városi Képtár – Deák Gyűjtemény • 8000 Székesfehérvár, Oskola u. 10. – deak@deakgyujtemeny.hu
magyarenglish