
Burján Orsi -- Komjáti Áron duó
2023. december 10-én, vasárnap 17 órától:
Burján Orsi -- Komjáti Áron duó (adventi koncert)
Helyszín: Hetedhét Játékmúzeum -- Moskovszky és Réber Gyűjtemény (Székesfehérvár, Oskola u. 2--4.)
A belépés díjtalan!
Sajtónyilvános rendezvény
Burján Orsi és Komjáti Áron 3éve muzsikálnak együtt, de a duó mindkét tagjának külön-külön is fontos helye van a zenei életben. Orsi Hollandiában a Conservatorium van Amsterdam jazz ének szakán szerzett diplomát, majd a Conservatorium van Rotterdam világzene szakon török éneket tanult.
Magyar és török népdalokra írt átiratai ekkor születtek, melyek azóta is bővülnek. Karvezetőként és énekesként is aktív, a fehérvári Primavera és Sing for joy kórusok vezetője, és duójukon kívül tagja a Blue Canarro Group-nak, és saját jazz-zenekara is van.
Komjáti Áron 2011-ben diplomázott a Zeneakadémia Jazz Gitár Tanszakán, azóta aktívtagja a hazai jazz életnek. 2012-óta tagja a Fekete-Kovács Kornél vezette Modern Art Orchestrának, ugyanebben az évben csatlakozott a Balázs Elemér Grouphoz. Saját zenekara a Freakin Disco, mellyel 2023-ban jelent meg harmadik nagylemezük.
Duójukkal már játszottak többek között a Budavári Bor és Jazz napokon, és a Dombosfeszt világzenei fesztiválon.
Előadásukban a gitár és ének harmonikusan egészíti ki egymást, repertoárjukon a jazz standardek mellett Orsi magyar és török népdalokra írt jazzes átiratai is megtalálhatók, melyhez Áron gitár játéka plasztikusan teremt különleges színű világot.

Orbán Dezső: Charentoni táj
Mivel egy ideig kedves látogatóink nélkülözni kénytelenek a Városi Képtár -- Deák Gyűjtemény kiállítását, havonta jelentkezünk egy-egy aktuális műtárggyal.
A Charentoni táj a hajlott korában is mindig megújulni képes Orbán Dezső egy igen korai, minden ízében friss és harmonikus alkotása. A komplementer színpárok, a hideg és meleg kontrasztjai hangsúlyozzák a hideg évszak beköszöntét, az egyre laposabban járó nap fényének házfalakat beborító melegét. Egy évvel a meghatározó párizsi útja után született mű az ez idő tájt formálódó Nyolcak első közös tárlatán is szerepelt 1909-ben a Könyves Kálmán Szalonban.
bővebben >>

technikai okok miatt zárva
Tájékoztatjuk kedves látogatóinkat, hogy a Városi Képtár -- Deák Gyűjtemény 2023. október 12-től technikai okok (épületvilamossági- és gépészeti felújítás) miatt zárva tart.
Megértésüket köszönjük!
bővebben >>

A Bory-várban adták át a Lánczos--Szekfű-ösztöndíjakat, valamint a Deák Dénes-díjat és -ösztöndíjat
Ünnepélyes keretek között adták át a Bory-várban a Deák Dénes-díjat és -ösztöndíjat, valamint a Láncozs Kornél--Szekfű Gyula-ösztöndíjakat. Az idei évben Deák Dénes Díjban részesült Major István nyugalmazott zenetanár, az ösztöndíjat pedig Bányai Balázs történész kapta. A Lánczos Kornél--Szekfű Gyula-ösztöndíjjal idén tizenöt pályázót támogattak. Az ünnepségen dr. Cser-Palkovics András polgármester, Bobory Zoltán író, kuratóriumi elnök és a kuratóriumok tagjai köszöntötték a díjazottakat.
A Deák Dénes Alapítvány Kuratóriuma idén Major István nyugalmazott zenetanár, zenekarvezető és zenekari művész részére adományozott Deák Dénes Díjat a város kulturális életében, zenei oktatásában és a zenei kultúra ápolásában, közkinccsé tételében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként. A díjazottat Kovács Péter, az alapítvány kurátora méltatta: "Major Istvánt Székesfehérvár hangversenyre járó közönségének nem kell bemutatni, de alakja azok számára is ismerős, akik napról napra látják, ahogy határozott léptekkel járja a Belvárost." A nyugalmazott zenetanár ugyan nem született székesfehérvári, de ezer szállal kötődik a városhoz és annak kulturális életéhez. Főiskolai tanulmányai után a Zeneiskolában helyezkedett el, mellette pedig belépett a város zenekarába. Itt nem csak a csellósok vezetője, de mindenese, titkára is volt az egyesületnek. A szimfonikusokkal folytatott művészi és szervezői tevékenysége mellett alapítója volt a Zeneiskola vonós együttesének is, ami országos és nemzetközi szinten képviselte Székesfehérvárt.
Major István meghatódva vette át az elismerést. Mint fogalmazott: megtiszteltetés olyan nagy emberek névsorában szerepelni, mint az elmúlt több mint harminc éve díjazottjai.
A Deák Dénes Ösztöndíjat az idei évben Bányai Balázsnak adományozták, aki Pribék Antal székesfehérvári fotográfus a Fejér vármegyei kastélyokról és uradalmakról az 1870-es években készített fényképsorozatát szeretné feldolgozni.
bővebben >>

2023. augusztus 7--11.: Móri művésztelep
Résztvevők: Arany Gold Zoltán, Kiss László, Klotz Miklós, Szolnoki Szabolcs, Varga Gábor Farkas, és az esténként félnapokat alkotó Deák Balázs (SZMT-tagok), valamint Horváth Roland festőművész (a Project Room következő kiállítója)
Helysízn: móri Képző- és Iparművészeti Szabadiskola (8060 Mór, Szent István tér 4-5.)
Műhelyvezető - mester: Mosberger Róbert
Fotó: Deák Balázs
bővebben >>

Nyitva 2023. május 12-től -- frissítve
A Városi Képtár -- Deák Gyűjtemény 2023. május 4-én, csütörtöktől látogatható. Nyitva: csütörtöktől vasárnapig 10-től 18 óráig
bővebben >>

Gyíkkoporsó bronzból
Deák Dénes nem csak képzőművészeti alkotásokat gyűjtött, hanem a legkülönfélébb műtárgyakat is. Hagyatékából több ókori egyiptomi tárgy, köztük egy bronzból gyíkkoporsó került a múzeum gyűjteményébe. Egyiptomban a Későkortól (i.e. 775--332) kezdődően készítettek bronzból kis méretű koporsókat, amiknek a tetején mindig azt az állatot ábrázolták, ami mumifikálva egy kis fiókban belekerült. Ezeket a tárgyakat az isteneknek ajánlották fel kéréseik, kívánságaik teljesülése reményében.
bővebben >>

Czóbel-grafika ajándékba
Czóbel-grafika ajándékba, 2023. február 21., kedd
Párizs levegőjét hozta (2022. augusztus 26. -- december 4.)
Czóbel Béla (1883--1976)
bővebben >>

Múzeumpedagógia 2023
A Deák Gyűjteményben kiállított alkotásokon keresztül a látogatók megismerkedhetnek a különböző művészeti technikákkal. Az idelátogatók megélhetik az alkotás örömét, folyamatát, élményközpontúan, megértve a formák, színek által kiváltott hatásokat sajátélményen és a művészeti technikákon keresztül (agyagozás, festés, szén, akvarell, porpasztell, olajpasztell, stb.). Minden alkalom végére egy saját alkotás születik. A foglalkozások tematikája korosztályoknak megfelelően különböző, de van tematikusan egymásra épülő is. A feladatok szorosan összekapcsolódnak a gyűjtemény anyagával, illetve az épp aktuális tárlattal, miközben a műveltségi, esztétikai, művészeti, művészettörténeti területekhez is kapcsolódnak.
Részletek >>

bővebben >>

Projektterem
A Városi Képtár -- Deák Gyűjtemény Projektterme a hajdani Pán Imre emlékszobából lett átalakítva, 2015. nyarán pedig egy olyan jelentős művész életmű-kiállításával debütált, mint El Kazovszkij. A Project Room további célja, hogy a Deák Gyűjtemény XX. századi gyűjteménye mellett a kortárs művészettel is megismertethesse a látogatókat egy-egy ma élő és alkotó művész vagy művészcsoport műveinek tematikus bemutatásával. /Hermann Júlia/
bővebben >>

A Diák--Deák Galériáról
A Városi Képtár -- Deák Gyűjtemény 2014 októbere óta új kiállítási lehetőséget biztosít a székesfehérvári diákoknak. Az elmúlt nyolc hónap alatt négy iskolát hívtunk meg és kettő pályázatot hirdettünk. Mindkét pályázatunkra a kiállíthatónál sokkal több mű érkezett, így válogatás után a legjobb pályamunkákat állítottuk ki és díjaztuk is.
bővebben >>

Interaktív, 360°-os panorámakép
VIII. terem: Deák Dénes Emlékszoba
(2013. november 8-tól 2016. szeptember 11-ig)
Fotó: Kiss László
http://360szekesfehervar.hu
bővebben >>

Általános bemutatkozás
A jelenlegi formájában 1994 óta látható állandó kiállítás anyagát Deák Dénes (1931--1993) műgyűjtő ajándékozta, majd hagyatékozta a városra.

Az épület története
Az utcaképet uralóan bukkan elénk a 10-es számú, egyemeletes épület hosszan elnyúló, háromszor enyhén konkáv törésű homlokzata. A törések korábbi falrészletek felhasználásáról tanúskodnak. A legészakibb épületrészben háromszintes, középkori lakóház jelentékeny részletei kerültek elő az 1981. évi kutatás során. A kapualjtól délre is XVIII. századinál régebbi, feltehetően középkori falszakaszok húzódnak. A város töröktől való visszafoglalását (1688) követően feltehetően két középkori telek összevonásával alakult ki a mai, szokatlanul nagy terület. A már említett, szinte a teljes északi szárny hosszában végigfutó középkori lakóház falai jórészt tört kőből épültek. Egész területén alápincézett volt, a mai falai középkoriak, néhol újkori köpenyezés mögött. A ház utca felőli része meglehetősen töredékesen maradt meg, pusztán a földszint két falsarka áll jelentősebb magasságig.
bővebben >>
A gyűjtemény
A XX. századi magyar művészetet felsorakoztató kollekciók között jelentős helyet foglal el Deák Dénesé, melynek szellemisége leginkább a pécsi
Modern Magyar Képtáréval rokon. A gyűjtemény az 1900-as évektől körülbelül 1960-ig szinte teljességében mutatja be a magyar festészet progresszív vonulatát

Az 1994 utáni gyarapodás
A képtár Deák Dénes örökségét és a gyűjtemény sajátosságait figyelembe véve kortárs művészek alkotásaival folytatni kívánja a kollekció bővítését. Vásároltunk alkotásokat Hegedűs 2 László, Kunt Ernő, Szikora Tamás és Ujházi Péter festőművészektől; valamint egy Bokros Birman Dezső művet a BÁV-tól (2005-ben).
Kerültek művek a gyűjteménybe ajándékozással: Bukta Imre, Farkas Antal Jama (a művész ajándéka időszaki kiállításáról), Kiss Márta (a művész ajándéka időszaki kiállítása kapcsán), Kozári Hilda (a művész ajándéka időszaki kiállításáról), Vojnich Erzsébet (a művész ajándéka időszaki kiállításáról); valamint a Székesfehérvár Megyei Jogú Város által is támogatott Móri Művésztelepen készült munkákból: Gallusz Gyöngyi, Sóváradi Valéria, Tornay Endre András, Nancy Callahan, Haász Ágnes, Hegyeshalmi László, Hernádi Paula, Kő Boldizsár, Kő Virág, Lengyel Károly, Mészáros Imre, Orbán Sándor, Pinviczki Judit, Rohonczi István, Székelyi Kati; és több székesfehérvári művész (Acsa Szűcs Imre, Bauer István, Bukovácz Lajos, Büki Zsuzsanna, Ecsedi Mária, Lencsés Andrea, Lendvai Antal, M. Tóth István, Mosberger Róbert, Pinke Miklós, Revák István, Révész Napsugár, Szegedi Zoltán, Szentes Ottokár, Tóth Adrien, Végvári Beatrix, Zsigmond Aranka) alkotásai kerülhettek gyűjteményünkbe.

Látogatói Információk
Nyitvatartás:
kedd--vasárnap 10--18 óráig; hétfő szünnap.
Zárva: január 1-jén, nagypénteken, nagyszombaton, húsvétvasárnap, pünkösdvasárnap, november 1-jén, december 24--31. között;
más munkaszüneti és ünnepnapokon (március 15., május 1., augusztus 20., október 23.) nyitva.
Belépti díjak: Felnőtt: 700 Ft;
kedvezményes (50%-os: diák, nyugdíjas): 350 Ft
Térkép, megközelíthetőség; Szolgáltatások; Museum shop, kiadványok

bővebben >>

Kapcsolat
Városi Képtár -- Deák Gyűjtemény
A Szent István Király Múzeum filiáléja
8000 Székesfehérvár, Oskola u. 10.
Tel./Fax: 22/329-431
facebook page 1.
főigazgató: Pokrovenszki Krisztián
szakmai igazgató: dr. Belényesi Károly
Domány Adél művészettörténész (hétfő--péntek 8--16 óráig)
(honlapfrissítés: Vadász Imre)

AJÁNLÓ
KIÁLLÍTÁSOK
- Winter's exhibition (Pelikán Galéria)
- Collection of Dénes Deák (Városi Képtár)
- Moskovszky Collection (Hetedhét Játékmúzeum)
- Réber Collection (Hetedhét Játékmúzeum)
HÍREK
- Interaktív, 360°-os panorámakép (Hetedhét Játékmúzeum)
- Interaktív, 360°-os panorámakép (Városi Képtár)
- Interaktív, 360°-os panorámakép (Pelikán)
- A játék fiatalít! (Hetedhét Játékmúzeum)
- Projektterem (Városi Képtár)
- A Diák--Deák Galériáról (Városi Képtár)
- Múzeumi élmény zárva tartásunk idejére -- frissítve (Hetedhét Játékmúzeum)
- Moskovszky Éva gyermekkora óta szeretettel őrzött tárgyai (Hetedhét Játékmúzeum)
- Réber-kiállítás (Hetedhét Játékmúzeum)
- interaktív játék készül -- az Open History együttműködésével (Hetedhét Játékmúzeum)
- A Pelikán Galéria 2022-es és 2023-as évi kiállítási terve (Pelikán)
- Családi perpatvar -- játék -- frissítve (Hetedhét Játékmúzeum)
- A 30 éves jubileum apropóján több találkozót is terveznek -- frissítve (Pelikán)
- Czóbel-grafika ajándékba (Városi Képtár)
- Kulturális játszóterek -- múzeumpedagógiai foglalkozást óvodásoknak a Réber Gyűjteményhez kapcsolódva (Hetedhét Játékmúzeum)
- Gyíkkoporsó bronzból (Városi Képtár)
- Nyitva 2023. május 12-től -- frissítve (Városi Képtár)
- Vendégkönyvek (Hetedhét Játékmúzeum)
- A színek nyomában (Hetedhét Játékmúzeum)
- Lidike baba -- Moskovszky-gyűjtemény (Hetedhét Játékmúzeum)
- Gurulós Lovacska (Hetedhét Játékmúzeum)
- A Hetedhét Játékmúzeum első emeletére új lakók költöztek! -- mackógyűjtemény (Hetedhét Játékmúzeum)
- Rejtély a babaházban -- társasjáték (Hetedhét Játékmúzeum)
- Dedikált Babaenciklopédiája (Hetedhét Játékmúzeum)
- A Bory-várban adták át a Lánczos--Szekfű-ösztöndíjakat, valamint a Deák Dénes-díjat és -ösztöndíjat (Városi Képtár)
- 2023. augusztus 7--11.: Móri művésztelep (Városi Képtár)
- Gyűjteménygyarapodás! (Hetedhét Játékmúzeum)
- technikai okok miatt zárva (Városi Képtár)
- Téli Tárlat 2023 -- frissítve (Pelikán)
- Orbán Dezső: Charentoni táj (Városi Képtár)
- Együttműködés és tudásmegosztás (Hetedhét Játékmúzeum)