Zárva tartásunk idejére sem hagyjuk az érdeklődőket múzeumi élmény nélkül.
Kövessenek bennünket napról napra még több érdekességért játéktárgyainkról!
Játékok a múzeumból Önöknek, otthonra, járvány idejére
Vajon milyen társasjátékok sorakozhattak egy múlt századi gyerekszoba polcán? E heti sorozatunkból kiderül, melyek voltak a legnépszerűbb táblás játékok a századfordulón és a 20. század első évtizedeiben. Bemutatott játékaink ismerősek lehetnek, hiszen mai megfelelőjük a mi polcainkon is megtalálhatóak. Keressék most elő ezeket, teljenek közös játékkal az otthon töltött napok!
-- Unatkozom! -- sóhajtott Zsuzska, miközben az ablakpárkányon könyökölve bámészkodott. Gyönyörű tavaszi nap volt, vidám madárcsicsergés szűrődött be a nyitott ablakon.(Forrás: Haider Edit (2017): A Moskovszky-gyűjtemény társasjátékai. Lépegető játékok. In: Játék és tudomány a Hetedhét Játékmúzeumban. Válogatás a Moskovszky Éva emlékére rendezett konferenciák előadásaiból 2012--2016, Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár, 125.)
-- Vajon miről beszélgethetnek a madarak? Tudom már... -- pattant fel Fruska, magára hagyva "madárságokon" mélázó húgát. Nemsokára visszatért, nyomában Olivérrel, hóna alatt egy társasjátékkal: Madárlakodalom.
"Madárlakodalom -- egy kockadobásos társasjáték, versbe szedett mókás utasítással, 6 különféle madár, mint játékfigura. 2 Pengő" A színes litográfiával díszített társasjáték játéktábláját és a doboztetőt a Moskovszky-gyűjtemény őrzi, a szabály hiányzik. A magyar nyelvű játék az 1930-as évekből származik.
Vajon milyen társasjátékok sorakozhattak egy múlt századi gyerekszoba polcán? E heti sorozatunkból kiderül, melyek voltak a legnépszerűbb táblás játékok a századfordulón és a 20. század első évtizedeiben. Bemutatott játékaink ismerősek lehetnek, hiszen mai megfelelőjük a mi polcainkon is megtalálhatóak. Keressék most elő ezeket, teljenek közös játékkal az otthon töltött napok!
"Eddig nem így játszottuk!" -- fakadt ki Olivér. Ma délután Zsuzska és ő Lóverseny játékot játszottak a szőnyegen. A játékszabályt persze már rég elkeverték, most meg nem bírtak megegyezni. Zsuzska lova nyerésre állt, nem hagyta magát: "Igenis visszalépsz 4 mezőt! Most már ez a szabály." "De az előbb te is leütöttél egy akadályt...!" Szerencsére épp megjelent az ajtóban Fruska, aki szétválasztotta a civakodókat. Megegyeztek, hogy senkinek nem kell hátralépnie, a közösen hozott szabályt pedig nyomban le is írták. A következő játékban Fruska fogadott is -- Olivér lovára.(Forrás: Haider Edit (2017): A Moskovszky-gyűjtemény társasjátékai. Lépegető játékok. In: Játék és tudomány a Hetedhét Játékmúzeumban. Válogatás a Moskovszky Éva emlékére rendezett konferenciák előadásaiból 2012--2016, Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár, 124--125.)
A színes, K. Sávely Dezső által litografált játéktábla az 1930-as évekből származik. Az ovális pályán a dobókocka számai szerint versenyeznek a játékosok, az nyer, aki először ér a célba. A jelölt akadályok figyelmen kívül is hagyhatók, egy másik szabály szerint viszont az akadályok hátráltathatják a lovasokat. Sőt, kétszer ugyanarra az akadályra lépve, a lovas elölről kezdi a futamot. Nem árt az elején tisztázni, melyik szabály szerint játszunk, hogy elkerüljük a vitás helyzeteket.
Vajon milyen társasjátékok sorakozhattak egy múlt századi gyerekszoba polcán? Eheti sorozatunkból kiderül, melyek voltak a legnépszerűbb táblás játékok a századfordulón és a 20. század első évtizedeiben. Bemutatott játékaink ismerősek lehetnek, hiszen mai megfelelőjük a mi polcainkon is megtalálhatóak. Keressék most elő ezeket, teljenek közös játékkal az otthon töltött napok!
Olivér ma rendkívül rosszkedvűen ébredt. Semmihez sem volt kedve, a délelőtti tanulás alatt is csak zsörtölődött. Ebédidőre már húgaira is ráragasztotta rosszkedvét. Édesmama, a jóságos Édemama ebéd után játékot vett elő. Nem is akármilyet! A Mensch ärgere Dich nich! -- Ember, ne mérgelődj! című társasjáték hamar mosolyt csalt a gyerekek arcára, a játék elűzött minden bajt, már csak az volt a kérdés, "Ki nevet a végén?"(Forrás: Haider Edit (2017): A Moskovszky-gyűjtemény társasjátékai. Lépegető játékok. In: Játék és tudomány a Hetedhét Játékmúzeumban. Válogatás a Moskovszky Éva emlékére rendezett konferenciák előadásaiból 2012--2016, Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár, 116--117.)
Az Ember, ne mérgelődj! c. társasjáték az indiai pachisi játék mintára készült, a hinduk nemzeti játékának európai változata. A Moskovszky-gyűjtemény a játék Magyarországon forgalmazott német kiadását őrzi az 1930-as évekből. A ma Ki nevet a végén? címmel ismert társasjáték eredeti változata az emberi életutat szimbolizálta, a tábla keresztje a négy égtáj felé mutat. A figuráknak a mezőket, azaz a földi élet állomásait végigjárva kell bejutniuk a célba. Az ellenfél által kiütött bábuknak vissza kell térniük a kiindulópontra, ahonnan "újjászületve" ismét útra kelhetnek.
"Nahát, milyen gyönyörű!" -- álmélkodott Fruska. Édesmama és ő ezen a délelőttön Édesmama gyermekkori játékai között kutattak. Fruska szeme azonnal megakadt a Bécsi Práter nevezetességeit bemutató látványos társasjátékon. "Játsszunk vele!" -- kérlelte édesanyját a kislány. Noha a szabályra már nem emlékeztek, igazi időutazásban volt részük. Ki sem mozdultak a szobából, mégis képzeletben bejárták a park minden épületét és kávéházát, megcsodálták a hőlégballont, állatkertbe, majd színházba mentek, végül felültek az óriáskerékre.(Forrás: Haider Edit (2017): A Moskovszky-gyűjtemény társasjátékai. Lépegető játékok. In: Játék és tudomány a Hetedhét Játékmúzeumban. Válogatás a Moskovszky Éva emlékére rendezett konferenciák előadásaiból 2012--2016, Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár, 118--119.)
A Bécsi Práter c. művészien megalkotott társasjáték a 1890-es évek végéről származik. Általa a gyerekek, akik személyesen nem élhették át a park nyújtotta élményeket a játékon keresztül, fantáziájuk segítségével ismerhették meg a Práter látványosságait.
"De jó lenne vidámparkba menni!" -- ábrándozott Zsuzska a számtan leckéje fölött. "Felülnék a ringlispílre és még tombolát is vennék!" Zsuzska nem vette észre, de testvérei minden szavát hallották. Kitalálták, hogy estére vidámparkosat játszanak.(Forrás: Haider Edit (2017): A Moskovszky-gyűjtemény társasjátékai. Lépegető játékok. In: Játék és tudomány a Hetedhét Játékmúzeumban. Válogatás a Moskovszky Éva emlékére rendezett konferenciák előadásaiból 2012--2016, Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár, 120--121.)
Előkeresték Édesmama Francia vidámpark című régi társasjátékát és tanácskozni kezdtek. Estére minden készen állt. Megnyitott a régimódi vidámpark a gyerekszobában. Fruska szedte a jegyeket, a tombolához Olivér is kölcsönadott néhány játékot. Édesmamát is játszani hívták és együtt ülték körül a csoda szép társasjátékot. Aznap este képzeletben mind vidámparkban voltak. "És hová utazunk legközelebb?" -- kérdezte Zsuzska.
A Moskovszky-gyűjtemény Francia vidámpark c. látványos társasjátéka a századfordulóról származik. A játéktábla a vidámpark látványosságait járja végig, és bár a szabály hiányzik, valószínűsíthető, hogy pénzérmék is tartoztak a játékhoz. A vidámpark a kor emberének maga a működő csoda volt, az pedig, hogy a téma társasjátékon is megjelenik, jól mutatja az érdeklődést a korszak új találmányai és szórakozási formái iránt.
Kiállításunk már virtuálisan is látogatható! Járjanak körbe nálunk az elkövetkező időszakban otthonról -- virtuális séta: https://my.matterport.com/show/?m=yyetCEFiSQN (Készítette a Forum Hungaricum Nonprofit Kft.)
AJÁNLÓ
KIÁLLÍTÁSOK
- Deák Dénes gyűjteménye (Városi Képtár)
- Moskovszky-gyűjtemény (Hetedhét Játékmúzeum)
- Réber Gyűjtemény (Hetedhét Játékmúzeum)
HÍREK
- Interaktív, 360°-os panorámakép (Hetedhét Játékmúzeum)
- Interaktív, 360°-os panorámakép (Városi Képtár)
- Interaktív, 360°-os panorámakép (Pelikán)
- A játék fiatalít! (Hetedhét Játékmúzeum)
- Projektterem (Városi Képtár)
- A Diák--Deák Galériáról (Városi Képtár)
- Múzeumi élmény zárva tartásunk idejére -- frissítve (Hetedhét Játékmúzeum)
- Moskovszky Éva gyermekkora óta szeretettel őrzött tárgyai (Hetedhét Játékmúzeum)
- Réber-kiállítás (Hetedhét Játékmúzeum)
- interaktív játék készül -- az Open History együttműködésével (Hetedhét Játékmúzeum)
- Gyűjteménygyarapodás! (Hetedhét Játékmúzeum)
- A Pelikán Galéria 2024-es évi kiállítási terve (Pelikán)
- Újra látogatható -- frissítve (Városi Képtár)
- Kóré -- sajtófigyelő (Városi Képtár)
- Akvarellek Fehérváron (Pelikán)
- Pályaorientáció a Hetedhét Játékmúzeumban (Hetedhét Játékmúzeum)