Fejléc
Árnyék
 
TÁMOP-3.2.8/B-08-2009-0018 (Élmény KÉP - Tudás TÁR Műalkotások befogadására építő, ismeretszerző múzeumpedagógiai foglalkozások a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben)
Elválasztás

A székesfehérvári Városi Képtár - Deák Gyűjtemény vállalt küldetése, hogy őrizze Deák Dénes műgyűjtő által a városra hagyományozott jelentős 20. századi képzőművészeti kollekciót. E gyűjteményből rendezett állandó és időszaki kiállítások révén közvetítsük a művészet befogadásának és értésének élményét. A világ művészeti megismerése által hozzájáruljunk az ember - adott esetben elsősorban a gyermekek - történeti tudatának alakulásához, és egyben hozzájáruljunk ahhoz is, hogy saját korukat, környezetüket is átfogóbban, jobban megértsék.
Célunk az, hogy a művészet napjainkban gyorsan változó általános, műfaji, technikai eszközeit megismerjék, és mindezek által fejlődjön a művészet befogadásának eszköztára és önismeretük.
Az önismeret alakításához a passzív befogadásnál sokkal jobb eszköz az aktív, kipróbáló, cselekvő részvétel, önálló kísérleti művek létrehozása.

Az Élmény KÉP - Tudás TÁR címmel meghirdetett múzeumpedagógia programban e fenti célokhoz alkalmazkodva dolgoztunk ki múzeumi órákat, tematikus foglalkozásokat, szabadegyetemi előadássorozatot.
A Képtár mindig is fontosnak tartotta, hogy múzeumi, gyűjteményi szerepe mellett bemutassa a legmodernebb képzőművészeti műfajokat. 2008 őszén Bevezetés a 20. század művészetébe címmel szerveztünk 10 részes szabadegyetemet, a téma avatott szakértőivel.
Ennek a sorozatnak folytatásaként szerveztük meg Falvay Miklós képzőművész segítségével Intermédia szabadegyetemünket az Élmény KÉP - Tudás TÁR pályázat keretein belül.
A fehérvári polgárok 10 előadáson keresztül ismerhették meg a legfrissebb művészeti folyamatokat, trendeket, többek között Szegedy Maszák Zoltán, Waliczky Tamás médiaművész, és Liszka Tamás producer segítségével.

Múzeumpedagógiai óráinkon belül Falvay Miklós képzőművész kortárs videómunkákon keresztül keltette fel a középiskolás diákok érdeklődését, akik pedig a filmkészítés rejtelmeibe kívántak betekintést nyerni, megtehették ezt a szintén 10 alkalomból álló Discmonkey filmes kurzuson. Három középiskola (Teleki Blanka Gimnázium, Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola, Hang-Szín-Tér Művészeti Szakközépiskola) diákjai vettek itt részt, és végül egy komplett interaktív film készült el, melyet évzárónkon (június 8-án) mutatunk be.

A 2009/2010-es tanévben pedagógusokkal, művésztanárokkal és a Terembura Kulturális és Múzeumkommunikációs Egyesülettel együttműködve négy korosztály számára dolgoztunk ki, és tartottunk meg múzeumi órákat rajz és vizuális kultúra, valamint művészettörténet témában. A 90 perces foglalkozásokon hat oktatási intézmény összesen 195 diákja vett részt, csoportonként 6-6 alkalommal. Összesen 48 foglalkozás került megrendezésre a témakörben, a tananyaghoz kapcsolódó értékes tudást szerezve:
- Az óvodások egy Varázs Képkereten átlépve a művészetek világában kalandozhattak a foglalkozások során (Az Óperenciás-tenger mélyén /kompozíciók/, Terülj, terülj asztalkám! /csendéletek/, Tükröm, tükröm... /portrék/);
- Az alsósok a képtári koboldok okozta tréfás felfordulásokon törhették a fejüket (Összekötözött képek /kompozíciók/, Bánjunk vele kesztyűs kézzel! /kisplasztikák/, Van képünk hozzá! /portrék/);
- A felsősök egy érdekes nyomozást folytattak a képtár titokzatos éjszakai látogatója után (Traktor a tányéron /csendéletek/, Hamis a paca! /kompozíciók/, Más kép - képmás /portrék/);
- A középiskolás korosztály művészettörténeti időutazáson vehetett részt (Japán kávéház /szimbolizmus/, Szecessziós színház /szecesszió/, Lövészárok /realisták és vadak/).

A székesfehérvári diákcsoportok részére a Városi Képtár kiállításaira a belépés a továbbra is ingyenes, a múzeumi órák ára foglalkozásonként 300 Ft/fő, a 6 alkalmas bérlet ára 1500 Ft/fő, mely ár a foglalkozások anyagárát fedezi.

Múzeumi óráinkra a 2010/11-es tanévben is sok szeretettel várjuk a diákokat!



AJÁNLÓ

KIÁLLÍTÁSOK

HÍREK

© Városi Képtár – Deák Gyűjtemény • 8000 Székesfehérvár, Oskola u. 10. – deak@deakgyujtemeny.hu
magyarenglish