Fejléc
Árnyék
 
Egy különleges nő története (Nemzetközi nőnap)
Elválasztás

Nemzetközi nőnap alkalmából egy -- a Moskovszky-gyűjteményhez kapcsolódó -- különleges nő történetét hoztuk el Önöknek.
Rose O'Neill (1874--1944) a 20. század eleji Amerika kreatív, individualista művésze volt. Művészetkedvelő családba született. Apja támogatta és buzdította, hogy a művészet minden oldalával megismerkedjen, olvasson olyan klasszikusokat, mint Ivanhoe, és látogasson el színházi előadásokra is. A szülői támogatás nem volt hiábavaló, első sikerét tizenhárom éves korában érte el, amikor elnyerte az Omaha World-Herald rajzdíját. Tinédzser éveiben tovább csiszolta mesterségét, és a régió számos újságja publikálta illusztrációit. Tizenkilenc éves korában O'Neill Nebraskából New Yorkba költözött, ahol remélte, hogy illusztrációs karrierje beindul.
20 évesen már a legkeresettebb illusztrátorok között tudhatta magát, népszerű folyóiratoknak dolgozott, többek között a Truth-nak, Life-nak, a Harper's Bazaar-nak, a Cosmopolitan-nak, a Good Housekeeping-nek. Különc személyiségnek számított a saját korában, amikor a legkevésbé sem volt gyakori, hogy a nők megélhettek a művészetükből. Rose O'Neill lelkes híve volt a nők választójogáért vívott küzdelemnek, gyakran vett részt ilyen felvonulásokon és művészi tehetségét is felhasználta programok, plakátok illusztrálásához. Földig érő, bő ujjú köpenyeket hordott, melyben szabadon mozoghatott alkotás közben.
1909-ben keltette életre a Kewpie (ejtsd: kjúpi) figurát a Ladie’s Home Journal folyóirat hasábjain. Az illusztrációkhoz szövegeket is írt, így vált képregénnyé a Kewpie-rajzsorozat. A figura a szerelem római istenéről kapta a nevét, az illusztrációkat kedves, humoros, életigenlő szövegek, jókívánságok egészítették ki. Kewpie célja nem volt más, mint elhozni a szeretetet a világnak.
Úgy tűnik, a 10-es évek emberének éppen erre volt szüksége, ugyanis a Kewpie-illusztrációk hatalmas népszerűségnek örvendtek, hamarosan kézzelfogható formában is igény keletkezett rájuk. Így születtek meg a kivágható papírbabák, majd 1911-től biszkvitporcelánból is gyártani kezdték a Kewpie babákat Rose O'Neill felügyelete és irányítása mellett. Óriási igény mutatkozott rá, Amerikában, Japánban és Európa-szerte gyártották ezeket. A magyarországi játék árjegyzékek import termékként, Marslakó néven kínálták a Kewpie-babákat.
Kewpie alakját később a lehető legváltozatosabb módon használták fel: pl. só- és borsszórón, jégkrémen, szappanon, majonézes flakonon, még esküvői tortán is szerepelt, mint menyasszony és vőlegény. A Kewpie karaktert logóként, kabalafiguraként még ma is több helyen használják.
A Moskovszky-gyűjtemény is büszkélkedik több biszkvitporcelán, illetve celluloid Kewpie babával. Jellegzetes oldalra pillantó huncut szemük és a hátukon található kis szárnyacskák a Rose O'Neill által megálmodott Kewpie figurákat még ma is a szeretet és a boldogság kis hírnökeivé teszik.
Velük kívánunk Önöknek boldog nőnapot!




AJÁNLÓ

KIÁLLÍTÁSOK

HÍREK

© Hetedhét Játékmúzeum – Moskovszky és Réber Gyűjtemény • 8000 Székesfehérvár, Oskola u. 2-4. – hetedhetmuzeum@szekesfehervar.hu
magyarenglish